HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Diyarbakır'da

by Ekrem / 24.3.2017 / 0 Yorum Yapıldı

DİYARBAKIR

Beraberinde bir grup milletvekiliyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı Merkez Sur ilçesi önüne gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şeyh Said Meydanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçeden çatışma seslerinin geldiğini iddia etti.

Türkiye'de Kürt sorunu başta olmak üzere demokrasi eksikliğinden kaynaklı bütün sorunların barışçıl yollardan çözülmesi için çaba gösterdiklerini ifade eden Demirtaş, halkın diyalog sürecini desteklediğini söyledi.

Demirtaş, silahların susması yönünde yaptıkları çağrının Türkiye toplumunun tamamına yakının talebi olduğunu belirterek, "Bu çağrının mutlaka ciddiyetle değerlendirilmesini bekliyoruz. Yaptığımız çağrılar gelişi güzel laf olsun torba dolsun diye yaptığımız çağrılar değil. Herkesin çağrılarımızı, olgunlaşmış halk düşüncesi olarak dikkate alması ve değerlendirmesi gerekir. Ankara'nın da Kandil'in de halkın bu beklentisini karşılayacak, bir tutum ortaya koymasını bekliyoruz" dedi.

"Türkiye toplumunun işi sadece genç bedenlerinin konulduğu tabutları omuzlarında taşımak değildir. Bizlerin işi oradan cenazelerin çıkmasına engel olmaktır" diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

"Biz miting yapmak için Silvan'a giderken maalesef orada olağanüstü bir durumla karşı karşıya kaldık. İşte bu koşullarda seçimi düşünmeyi bir kenara bırakın, insanların canını kurtarmaya çalışmak dışında hiç bir şey düşünemeyiz. Yüzbinlerce insanın yaşadığı Sur ilçesinde biz oradaki her canın kurtarılması için çaba sarf etmek için buradayız. Diyalog kapıları sonuna kadar zorlanmalıdır."

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Cizre'de ve Diyarbakır'da yaşanan sorunların mahallelerdeki birkaç silahlı gencin bulunmasından kaynaklanmadığını savunarak, "Onun adı Kürt sorunudur. Kürtlerin kültür, dil, eğitim ve kendi toprağında insanca yaşama sorunudur" ifadesini kullandı.


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.