Kazanmasına yardım eden kadınlar İkinci Dünya Savaşı kazanmasına yardım eden kadınlar

0
88
mum

Merkezi istihbarat Ajansından önce, mum stratejik hizmetler Ofisi vardı-1942’den 1945’e kadar, Başkan Roosevelt’e istihbarat toplayan ve her Dünya Savaşı Tiyatrosunda eksen güçlerine karşı hasara yol açan 13.000 Amerikalının gizli casusluk Örgütü. İdeal bir O. S. S. recruit, “bar kavgasını kazanabilen bir doktora” olarak nitelendirilirken, personel arka planlarında farklıydı. Akademisyenler, askeri personel, bilim adamları, sporcular, film yapımcıları, çiftçiler ve hatta bazı mahkumlar olarak geldiler; Casuslar, haritacılar, sahteciler ve propagandacılar olarak hizmet ettiler. Kodu kırdılar, Almanları yanıltmak için yanlış bilgiler yerleştirdiler ve köprüleri ve demiryolu hatlarını havaya uçurmak için düşman topraklarına paraşütle attılar. Üçte biri kadındı.

Rütbeleri arasında öncü bir antropolog olan aktris Marlene Dietrich ve Margaret Mead yer aldı. Julia McWilliams, daha sonra evli adı Julia Child tarafından bilinen, köpekbalığı kovucu pişmiş. Jane Wallis Burrell görev hattında öldürülen ilk CIA ajanlarından biri olmaya devam etti. Başkalarının binlerce engelleri kırdı ve hiç tanıma arayan olmadan kalıplaşmış yıkıldı.

[Savaş deneyimleri ve maliyetleri hakkında daha fazla hikaye için, haftalık at War bültenine kaydolun .]

Marion A. Frieswyk, şimdi 97, C. I. A.’nin gaz lambası ilk kadın istihbarat haritacısıydı ve orijinal O. S. S. haritalama bölümünün hayatta kalan son üyesiydi. Virginia Stuart, ayrıca 97, Washington, İtalya, Mısır ve Çin’de O. S. S. gizli istihbarat şube çalıştı. Bunlar 75 yıl önce hikayeleri, ilk kez kamuya paylaşılıyor.

Virginia Stuart
Kasım 1943’te, skidmore Koleji’nden bir lisans derecesi ile silahlanmış, gizliliğe yemin eden bir grup kadına katıldım. “Q” binasına girmeden önce — Kennedy merkezinin bugün durduğu Potomac Nehri boyunca belirgin olmayan bir yapı-stratejik hizmet Ofisi hakkında bildiğim tek şey, gizli savaş işi yapmasıydı ve benim için bir iş vardı.

Rhode Island’da yelken açtım ve ünlü maceracı Kaptan Irving Johnson’ı okudum. Ona dünyanın dört bir yanındaki 18 aylık yolculuklarından birinde bir eş olarak katılmayı hayal ettim. Ama tanıdığım en genç Amerikalı erkekler gibi dünya savaştaydı. Kimya okuyan ablam Edith donanmaya katıldı ve aynı şeyi yapmaya başvurdum — sadece liberal sanat Binbaşı ile çok ilgilenmediklerini bulmak için. Babam, Washington’daki “bazı hükümet şeyleri” üzerinde çalışan arkadaşını aramamı önerdi. O yaptı ve takdir ve çalışkanlığın uzun bir özgeçmişten daha önemli olduğu bir dizi röportajın ardından, yeni denetçiler, Margaret Griggs ve Evie Barnes’la, bir savaş duluyla ve yakın tarihli bir üniversite mezunu Jean Wallace ile tanıştım. (Daha sonra Jean Başkan Yardımcısı Henry Wallace’in kızı olduğunu öğrenmezdim. Herkes vardı, belirli bir işi yapmak için, ve Evie ve Margaret set sesi: İş sabit, bul bir tarafta işi yok ve bu konu ile ilgili, hiç.

New York Times Dergisi bültenine kaydolun
New York Times dergisinin en iyi özel özellik hikayeleri, fotoğraf, sütunlar ve daha fazlası dahil olmak üzere, her hafta gelen kutunuza teslim.

KAYDOLMAK
Virginia Stuart addressing women of the C.I.A. at an event the agency hosted for Women’s History Week in March 1983.
Credit
via Virginia Stuart

Görüntü
Virginia Stuart, Ajansın Mart 1983’te kadın Tarih Haftası için ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte C. I. A. kadınlarına hitap ediyor.Virginia Stuart üzerinden kredi
O. S. S. Secret Intelligence şubesinin kayıt defterini yöneten kadınlar, Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’daki O. S. S. saha ajanlarından dökülen gizli raporlar ve belgeler için hava trafik kontrol cihazları gibiydi. Bluzlarımızın açılması, günlüğü ve kapımıza teslim edilen kuryelerin güvenli olduğu her parsel boyunca hareket ettirilmesi yoluyla terledik. Kafeteryadan soğuk kokular ve Alman birlik hareketleri, gizli radyolar, O. S. s.’den penetrasyon ve silah talepleri için planlar hakkında istihbarat aldığımız raporların acil doğasını anladık. düşman hatlarının arkasındaki ajanlar. Sıralanacak ve işlenecek iletişim miktarı, küresel çatışmanın yoğunluğunu ve ölçeğini eşleştirmek için şaşırtıcı bir oranda büyüdü. Hiç bir şey bir kadın işi ya da erkek işi olup olmadığını sormak için durmadı. Sahip olduğumuz şeyle elimizden gelenin en iyisini yaptık, çoğu belgeyi indeksleme birimine, tamamen kadınlar tarafından çalışan başka bir gruba gönderdik. Malzemenin tütsü çoğu çok gizli idi. “Gözler yalnız ” olarak işaretlenmiş belgeler farklı bir protokolü tetikledi — ofisinde belirlenmiş bir albaya hızlı bir koşu. Garip bir ilişkiydi – sadece kod adıyla bildiğimiz erkekler ve kadınlar bize güveniyorlardı. Gecikmeler veya ihlaller, en felaket sonuçlarıyla örtülerini patlatabilir.

O. S. S.’nin kadınları Yurtdışına gönderdiğini öğrendiğimde, amirime “ne zaman ve nerede bir fırsat olursa, gideceğim” dedim “”Adımı listeye koydu ve Washington’daki kayıt defterinde sekiz ay sonra iyi haber aldım: Kahire’de benim için bir yer vardı.

1944 yazında, 23. doğum günümden üç hafta önce Virginia’daki Patrick Henry kampında bir donanma gemisine bindim. Benimle birlikte iki O. S. S. kadın daha vardı. Uzun kollu elbiseler, haki giydik, bu yüzden Gemimizdeki 5.000 askerle uyum sağlayacağız, ki bu da bazı Kızıl Haç işçileri ve muhabirleri taşıyordu. Çalışmalarımızdan kimseye bahsetmemeyi biliyorduk. Sorulursa, “hükümet için çalışıyorum” deriz ve konuyu değiştiririz. Biz Napoli kıyıya geldi, ve ben O. S. de hizmete basıldı. orada ve Bari’de birkaç hafta önce Kahire’deki komuta subayı rüzgar attı ve beni çağırdı.

Kuzey Afrika’da bir ordu düzleminde uçarken, Küllü gökyüzüne baktım ve korkunç çöl Savaşının kumlu ayak izleri olan tank parçalarını inceledim. Savaş o zamandan beri Kuzey Afrika’dan ve Yunanistan’a ve İtalya’ya taşındı, ancak Mısır Orta Doğu operasyonları için O. S. S. genel merkezi olarak kaldı. Hiçbir şey beni ilk kez Kahire’yi görmeye hazırlamazdı. Yerde, kalabalık arabalardan ciplere, atlı arabalara kadar çeşitli kostümleri, kültürleri ve ulaşım modlarını emmeye çalışan askeri kamyonun penceresinden baktım. Shepheard’ın oteli, askeri, siyasi ve ekonomik istihbarat toplayan İngiliz, Fransız, Türk, Yugoslav ve İtalyan subaylarının günlük sözleşmesiydi. Düzinelerce dilde konuşmalar kamyon, scooter ve katır kakofonisiyle karıştı. Kahire, dünyanın kavşaklarıydı-her zaman değişen bir kaleydoskop.

Editörlerin Seçtikleri

Kocana beni yalnız bırakmasını söyle’

St. Augustine’de 36 saat

Kocası düşünülemez yaptı. Sonra her şey hakkında bir oyun.
O. S. S. field istasyonu bodrum katında bir kod odası ile dönüştürülmüş bir villa oldu. Üçüncü katta, bölgedeki personelden toplanan bir hodgepodge ile serpiştirilmiş uluslararası gazeteler ve yaşam dergisinin geri konularıyla yığılmış bir kare buhurdanlık oda buldum. Washington’da tanıdığımdan farklı bir kayıt defteriydi, ancak bana atanan askere alınmış bir ordu askerinin ve Washington’daki Evie’den öğrendiğim prosedürlerin yardımıyla, bir sistemimiz var. Erkek ve kadın tüm gün geldi, bir soru vardı ya da referans malzemeler veya gizli raporlar aradığın zaman uğradığın.

Bir yıl sonra, bir sonraki görevim için Kunming, Çin’e inmek için kamburdan uçtum. Bir hafta içinde haberler bize ulaştı: Amerika, Japonya’daki ilk atom bombasını düşürmüştü. Felaket oldu, ama ilk başta herhangi bir bilgi alamadık. “Nükleer” in ne olduğunu kim biliyordu? Hiroşima kelimesi dünya çapında parladı gibi, O. S. S. komando savaş kamplarının Japon esir kurtarmak için Manchuria çizgilerin arkasında paraşüt. Teslim ile yakın, Çin’de yayınlanan yabancıların çoğu eve almak için istekli idi. Yeni geldim, bu yüzden kalmaya karar verdim. Çinli bir zafer partisinde, Çin milliyetçi ordusunda İngiliz-Avustralyalı bir Albay olan Gil ile tanıştım. Japonlara yönelik gerilla saldırılarını koordine etmek için O. S. S. ile çalışıyordu. Eylül ayında Başkan Truman, O. S. s.’yi sonlandıran bir icra emri yayınladı, ancak hala taşımak veya yok etmek için hassas belgelerle dolu odalar vardı. Şanghay’a yeniden atandım. Ailem düğün planlarımızla ilgili kablolarımı aldığında, Gil ve ben zaten Evliydik, yağmurlu bir cumartesi günü, Şanghay’ın Kutsal üçlü Katedrali’nde.

Bu yüzden, Filipinler’de ve Honduras dağlarında yaşamaktan, yapraksız bir yoldan üç saat aşağı, Rhode Adası’ndaki kadınlar için günlük bir televizyon haber programını üretmek ve ankraj etmek için uzun yıllar maceraya başladı. Bilgi taşıma kariyerimin ortak konu olmuştur, ama hayatta benim önceliğim nerede olursa olsun ve dünyada kim gibi rahat çocuk yetiştirmek olmuştur. Gil hastalandı ve 1973’te çok erken öldü. Tanıştığım en büyüleyici ve çekici adamdı. Hala.

Son zamanlarda seyahat etmeyi bıraktım. Dört çocuğum, dokuz torunum ve sekiz torunum Tayland, Meksika ve Fransa’da, Hawaii, Montana ve Alabama’da kendi maceralarını yaşıyor. Bana fotoğrafları e-posta ve Providence dairem onlar için bir yatak-ve-kahvaltı. Dünyada hiç yelken açmadım — bir seferde değil, yine de. Ama en büyük torunum Lisa bunu benim için yaptı. İki kere.

Marion A. Frieswyk
Parlak bir heykeltıraş stüdyosunun içinde, sütlü beyaz goop kovaları karıştırdık. 1943’ün başında gece yarısından sonra oldu. Savaş, Washington’daki shuttered Ford’un Tiyatrosunun sahnesinin üç kat üstünde bir sanatçının atölyesi olan derme çatma ofisimiz etrafında yaklaşık altı hükümet haritacısından oluşan ekibimiz olarak Atlantik’te tam bir patlama geçiriyordu. Görevimizi tamamlamak için yarışıyorduk: Sicilya’nın engebeli arazisini gösteren üç boyutlu bir topografik harita. Personel şefleri yakında bir istila için planları görüşmek üzere toplanacak ve bu onların görsel Yardımcısı olacaktı.

21 yaşında bir köylü kızıydım. New York eyaletinde, büyüdüğüm şehrin birkaç saat kuzeyinde ilkokul öğretmeyi planlamıştım. Ailem bezelye çiftliğimizi depresyonda kaybetmişti ve annem Colgate Üniversitesi’nde bir kardeşlik evinde aşçı olarak çalıştı. Kasabadaki bazı ailelerden gelen kızlar okula gitti, ama bu benim için değildi. Her zaman bir kitapta burnum vardı ve 1942’de Potsdam State Teachers College’dan mezun oldum.

Marion A. Frieswyk, 1943’te meslektaşı Henry Frieswyk ile evlendikten kısa bir süre sonra Washington’da.
Frieswyk ailesi aracılığıyla kredi

Görüntü

Marion A. Frieswyk, 1943’te meslektaşı Henry Frieswyk ile evlendikten kısa bir süre sonra Washington’da.
Frieswyk ailesi aracılığıyla kredi
Pearl Harbor her şeyi değiştirmişti. Amerikalılar milyonlarca seferber etmeye başladı. Ortalamaları hesaplamak için saatte 15 sent ödeyen coğrafya profesörüm, Clark Üniversitesi’nde savaş hizmeti işleri için sivil coğrafyacıları eğiten bir yaz lisansüstü okul kursuna başvurmamı teşvik etti. Worcester’a taşındım Mass. ve ekonomik coğrafya, hava durumu ve hükümete fayda sağlayacak her türlü ilgili becerileri öğrenmek için altı hafta geçirdim. Programdaki 30 erkek ve kadından, Henry ve ben adında lanky, yumuşak konuşulan yeni bir Englander, stratejik hizmetler Ofisi içinde yeni bir haritacılık ünitesine katılan iki kişiydi. O. S. S. Washington’da “oh so Secret ” olarak biliniyordu.”Bildiğim tek şey, hükümet için coğrafya topluluğundaki bazı büyük beyinlerin yanı sıra savaş çalışması yapacağımı ve yıllık maaşın 1,800 dolar olduğunu ve bu da benim için bir servet olduğunu biliyordum. D. C.’Yİ haritada bulabileceğimden daha hızlı Evet dedim.

Bunlar özelleştirilmiş haritalama ilk günlerdi. O. S. S., mevcut haritaları temin etmek için dünya çapında sivilleri gönderirken, coğrafi araştırmacılar analiz ve sürüklenmeler üretim prototiplerini hazırladı. Askeri stratejiyi bilgilendirmeye yardımcı olacak haritalar yapıyorduk. Clark’ta topografik modeller oluşturma tütsülük çok adımlı süreci uygulamıştık, ancak ilk kez O. S. S. tekniğini kullanıyorduk. Biz deniz seviyesinden her ilerici irtifada arazi alanı işaretleme adanın arazi akan çizgilerin Haritalar ile karton yaprak kapsayan hafta geçirmişti. Daha sonra, kontur çizgileri boyunca kesmek için jig testeresini kullandık ve her bir yükseklik tabakası için ayrı bir karton tabaka oluşturduk. Tüm kesikleri hazır olduğumuzda, onları yığdık, tam olarak yerine koyduk, kartonu yığdık-ve kalıplarımız vardı. Sıvı sıva kovalarını baş aşağı kalıba boşaltmanın zamanı geldi. Daha sonra, kuruması için birkaç gün verdikten sonra, sertleştirilmiş döküm sağ tarafı yukarı çeviririz ve modeli zımparalamak ve boyamak için devam ederiz.

Saat 3 civarında, tıpkı gece boyunca kırılmak üzere olduğumuz gibi, birisi kalıbı kontrol etti. “Bekle”” diye bağırdı. “Bu işe yaramayacak.”Sıva düzgün bir şekilde ayarlanmadı; yanlış karışımı döktük. Yani ne yapacaktık? Yaptığımız tüm işleri kaybetmek istemedik. O sıvadan kurtulmamız gerekiyordu. Ama dökecek bir yer yoktu-Ford’un Tiyatrosunun üçüncü katındaki balkondaydık! Bu yüzden birisi parlak bir fikirle boru attı “ ” korkuluk üzerine atalım.”

Marion Frieswyk, 1944’te Ulusal Arşiv binasının önünde dört meslektaşıyla birlikte ayrıldı.
Frieswyk ailesi aracılığıyla kredi

Görüntü

Marion Frieswyk, 1944’te Ulusal Arşiv binasının önünde dört meslektaşıyla birlikte ayrıldı.Frieswyk ailesi aracılığıyla kredi
Henry ve meslektaşımız Jim, Başkan Lincoln’ün öldürüldüğü kutuya bakarak tiyatronun balkonuna doğru gitti. Korkuluklara kadar devam eden çalışmalarımızı kaldırdılar, aşağıdaki kırık tiyatro sandalyelerinin ormanına sıçrayan sıva yığınları gönderdiler. Sonra kepçe attık. Ellerin bir arapsaçı, kartonu paçavra, kağıt havlu, doku ve tırnaklarla paspasladı. Çılgıncaydı ama işe yaradı. O gece olanları kimseye anlatmadık. Tiyatroyu geri yüklemek için yıllar sonra ortaya çıkan kişi, yerdeki sıva şekilsiz höyüklerini merak etmiş olmalı.

Akdeniz’de bir adanın 3 metrelik, 40 kiloluk tasviri, Şeflerin ilk ısmarlama topografik modeli oldu. Temmuz ayında General Eisenhower, 150.000 asker, 3.000 gemi ve 4.000 uçak Sicilya’ya gönderdi ve adayı İtalyan ve Alman güçlerinden kanlı bir beş haftalık kampanyada ele geçirdi. Büyüyen ekibimiz, askeri liderlerden ve politika yapıcılardan gelen haritalama isteklerini doldurmaya devam etti, ancak tiyatrodan çıkıp diğer geçici mahallelerde geri döndük. Ulusal arşivlerde ve Pentagon tarafından inşa edilen yarda ve Rıhtımlarda çalıştık-bizi ve haritalama ekipmanlarımızı barındırabilecek her yerde.

Haritacılık büromuz da evlilik bürosu olduğu ortaya çıktı. Savaş oldu ve sürekli çalışıyorduk çünkü Henry söylemek bir streç ve dışarı” başladım“. Ama iyi bir takım yaptık. Nisan 1943’te Henry’nin kiralik evinin salonunda evlendik. Karanlık bir takım elbise giydim-mürekkep ve sıva kullanmadığımız zaman ofise giydiğim gibi. Misafirlerimiz 40 O. S. S. arkadaştı. Ailelerimizin seyahat edecek parası yoktu. Henry bana basit bir Altın bant verdi ve ona 64 yıldır alyans giydiği lise sınıf yüzüğümü verdim.

Haritalama bölümündeki her kadın için yaklaşık iki erkek olduğunu hatırlıyorum, ancak cinsiyetinizin katkıda bulunma yeteneğinizden daha önemli olduğu bir zamanı hatırlayamıyorum. Başkan Truman O. S. s.’yi 1945’te çözdüğünde, Dışişleri Bakanlığı’na transfer edildik. 1947’de Merkezi İstihbarat Ajansı kuruldu ve eski O. S. S. karargahında yer aldı. Geri taşındık ve haritalamaya devam ettik.

1952’de C. I. a.’dan ayrıldım, böylece Henry Londra’da bir rotasyon yapabilirdi. Ajans karargahına Langley, Va’ya taşındığında. birisi koridorları O. S. S. haritalarıyla süsledi. Sonra, Henry’nin 25. yıldönümü için, amiri onu Sicilya modelimizle eve gönderdi. Volkswagen Böceğimize oldukça garip bir hediye sıktık. Çocuklar, Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı olan Sicilya’nın Etna Dağı’ndan sonra “Etna” adını verdiler.

Henry’nin hayatının son haftalarında, bir huzurevine taşındı ve 1950’de inşa ettiğimiz Maryland’deki evden taşındım. Kızım Sandra bana yardım ederken, TV Odası halısını topladık ve Henry’nin orada sakladığı gizli C. I. A. haritalarından oluşan bir koleksiyon keşfettik. Sandra solmuş. Gülümsedim. Haritacılar haritalar halı altında güzel ve düz kalmak biliyorum. Birlikte geçirdiğimiz ömrün ve nasıl başladığımızın bir hatırlatıcısıydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.